Komórki macierzyste krwi pępowinowej stanowią przedmiot badań wielu naukowców na całym świecie. Wraz z postępem medycyny zwiększa się obszar ich zastosowania. Ostatnie badania wykazały, że mogą być stosowane allogenicznie w leczeniu porażenia mózgowego. Materiał do przeszczepienia pochodził od rodzeństwa pacjentów.
W badaniu klinicznym I fazy wzięło udział 12 uczestników w wieku od 1 do 16 lat z całej Australii, którzy otrzymali komórki krwi pępowinowej od rodzeństwa i byli obserwowani przez 12 miesięcy po wlewie.
Badanie kliniczne wykazało, że w pełni komórki krwi pępowinowej od jednego dziecka można bezpiecznie podawać rodzeństwu z porażeniem mózgowym. Większość uczestników, monitorowanych przez rok, wykazywała typowe postępy rozwojowe dzieci z porażeniem mózgowym. U 25% badanych trzy miesiące po przeszczepieniu zaobserwowano poprawę funkcji motoryki dużej.
„Chociaż nie ma lekarstwa na porażenie mózgowe, komórki krwi pępowinowej mają potencjał do poprawy uszkodzenia mózgu i funkcji motoryki dużej ze względu na ich zdolność do aktywacji procesów naprawczych i regeneracji niektórych tkanek w ludzkim ciele.”- mówi Dr Kylie Crompton, jedna z autorek badania
Podkreśla, że największą poprawę motoryki dużej zaobserwowano u młodszych dzieci, które nie osiągnęły jeszcze 90% przewidywanego potencjału umiejętności motorycznych.
„To sugeruje, że interwencja może być bardziej skuteczna w pierwszych kilku latach życia” – powiedziała. Aby dowiedzieć się, czy tak jest, my i inni badacze planujemy teraz dodatkowe badania, aby lepiej zrozumieć te efekty”.- dodaje Dr Crompton
Jedną z uczestniczek badania była Charlotte, u której w wieku dwóch lat zdiagnozowano porażenie mózgowe. Dziewczynka nie mogła chwycić butelki z wodą ani długopisu, komunikować się werbalnie i dopiero stawiała pierwsze kroki. Będąc w ciąży ze swoją najmłodszą córką, Emmą, Laura postanowiła zebrać i przechowywać komórki z jej pępowiny, aby później mogły pomóc chorej siostrze. Po wzięciu udziału w badaniu mama Laura West powiedziała, że było to tak, jakby „włączono włącznik światła”.
„Na początku nastąpiła nagła poprawa, po czym kolejno stopniowy, już wolniejszy postęp. Charlotte zawsze była karmiona przez rurkę, ale szybko nauczyła się pić z butelki. Nigdy nie sądziliśmy, że będzie w stanie chwycić ołówek, ale nagle zaczęła go trzymać prawidłowo.
Przeszła od podpierania poduszkami do siedzenia, stania i biegania. To niesamowite widzieć ją tak niezależną i zdolną do robienia tych rzeczy sama.”- mówi Mama Dziewczynki
Profesor Nadia Badawi z Uniwersytetu w Sydney powiedziała, że jest to przełomowe badanie, które dało nową wiedzę na temat tego, w jaki sposób komórki krwi pępowinowej mogą pewnego dnia zostać wykorzystane do poprawy życia dzieci z tym zaburzeniem.
Źródło:
- Safety of sibling cord blood cell infusion for children with cerebral palsy (https://medicalxpress.com/news/2022-06-umbilical-cord-blood-cells-safely.html)
- Umbilical cord blood cells can safely be infused into a sibling with cerebral palsy (https://medicalxpress.com/news/2022-06-umbilical-cord-blood-cells-safely.html)